top of page

В її творах історія людства, весь відомий світ

У восьмому класі розглядається творчість визначної української письменниці - Лесі Українки. Якою бачать цю постать сучасні школярі? Відповідь на це питання можна побачити у їхніх творчих роботах. 

В її творах історія людства, весь відомий світ

 

Творчість Лесі Українки – це джерело невичерпної мудрості та незламної сили духу. Мотив мужності, стійкості, героїзму є провідним у творчості поетеси. Найвідоміші вірші Лесі України знає кожен українець. У своїх поезіях вона викривала всі жахливі діяння влади, говорила про недолю українського народу, звинувачувала інтелігенцію у байдужості.

Уже в першій її збірці "На крилах пісень" голосно звучить мотив свободи, який проходить через усю творчість Лесі Українки. Теми свободи і боротьби, любові до рідного краю, роздуми про долю народу і його майбутнє, про завдання й обов’язки митця є головними у творах поетеси.

Відомо, що Леся Українка, яка досконало знала безліч мов, з дитинства цікавилась світовою культурою. Так, поетеса ще в 1890-1891 роках для молодших сестер написала "Стародавню історію східних народів", щоб показати "життя різних народів давніх і нових часів, тобто їх історію". Чимало творів Лесі Українки пов’язані з історією. Сюжети її драм охоплюють кілька тисячоліть історії людства: Єгипет, Вавилон, Іудея, Еллада, Римська імперія епохи раннього християнства, середньовічна Іспанія, українська міфологія, історія та сучасне життя України. Леся Українка, звертаючись до історії дав­нини іншого народу, думала про свій народ. Провідними темами в поемах, баладах та легендах поетеси залишає­ться тема патріотизму і визвольної боротьби. Створюючи драми в стилі античності і Середньовіччя, письменниця тим самим прилучала свій народ до скарбів світової культури і разом з тим показувала світові унікальність українців. Вона зуміла проблеми свого народу ввести в коло проблем усього людства.

Отже твори Лесі Українки стали надбанням поколінь, цілих народів, які кожного разу прочитують їх по-своєму, з точки зору свого часу. Творча спадщина письменниці є цінною для всього людства, так як є носієм величезного обсягу інформації життя суспільства кінця ХІХ - початку ХХ століття.

Я перекона, що життєвий і творчий шлях великої поетеси став взірцем для багатьох поколінь. У своїх поезіях Леся Українка, попри важку хворобу, ніколи не нарікала на свою долю, а продовжувала боротися. Вона залишила нам твори, які й нині дарують нам надію у житті.

 

      

 

Шипко Вікторія   (8-Б клас, 2019/2020 н.р.)

В її творах історія людства, весь відомий світ

Цю тему можна розкрити по-різному: як говорити про реальні історичні праці та переклади українською шедеврів зарубіжної літератури, що по-своєму охоплює весь світ, так і згадати про широке коло друзів і шанувальників творчості Лесі Українки і місця, де вона жила і бувала, які також представляють увесь світ. Проте, безперечно, Леся Українка – талановита і віддана донька українського народу, яка прославила його.

Творчість Лесі Українки настільки багатогранна, що окрім поезії і прози, це ще й «Стародавня історія східних народів» українською мовою, що відкривала можливість доторкнутись до подій давніх давен, вона також історично «виховувала» націю через свої твори в стилі античності і Середньовіччя, і навпаки таким чином показувала світові, наскільки багата українська мова і багатий на традиції український народ.  

Леся знала багато мов, вільно читала твори зарубіжної літератури, історичні видання і в своїх творах створювала образи, незвичні для українців, розширюючи їхній кругозір: «В дому роботи – в країні неволі» (сюжет з Давнього Єгипту), «У полоні», «На руїнах», «Руфін і Прісцілла», «Адвокат Мартіан» (давньоєврейські і християнські історії), «Роберт Брюс», «Стара казка».

Крім того, вона переклала українською твори Гоголя, Міцкевича, Гейне, Гюго, Гомера, Байрона, поезію Стародавнього Єгипту та ін., відкривши українцям «весь відомий світ» зарубіжної літератури.

За життя Леся Українка багато подорожувала, це було пов’язано з лікуванням від страшної хвороби. Серед її знайомих було багато видатних публіцистів, поетів та письменників, які захоплювались творчістю Лесі і переклали її твори на болгарську, німецьку, французьку та багато інших мов, відкривши і її, і Україну на «весь відомий світ».

Такі постаті, як ­­­ є в кожній країні, і обов’язок народу берегти про них пам'ять і розповідати «на весь відомий світ» про своїх героїв.

  

Костюк Ігор  (8-А клас, 2019/2020 н.р.)

bottom of page