top of page

Що робити, щоб не бути як Жаба?

У шостому класі розглядається творчість визначного українського байкаря Леоніда Глібова. У своїх байках письменник викриває недоліки суспільства, а його твори, хоч і були написаними у середині ХІХ століття, залишаються актуальними і сьогодні. Одним із таких творів є байка "Жаба і Віл"  - про заздрісну Жаба, яка так хотіла бути схожою на Вола, що луснула! Що ж робити, щоб не бути, як Жаба? Відповідь на це питання намагаються віднайти учні у своїх есе за твором. 

Що робити, щоб не бути як Жаба?

 

Прочитавши  байку Л. Глібова «Жаба і Віл»,  мені спало на думку, що багато з нас хоча б раз у житті поводили себе як Жаба. Я також не виняток. Я дуже чітко пам’ятаю як мріяла зробити сальто, яке на той період робити не вміла, не мала певних навичок, але мені дуже хотілося .... Як наслідок - я отримала травму і потім деякий час зовсім не могла тренуватися, це можна порівняти з тим, як Жаба луснула ...

Не потрібно намагатися зробити те, чого неможливо здійснити в принципі або наразі. 
Коли я змогла продовжити тренування - я досягла своєї мети, в мене вийшло сальто. Вийшло завдяки моїй наполегливості та зусиллям.  
Тому, я переконана, що не варто занижувати «планку» і боятися зробити крок вліво або вправо. Завжди потрібно вдосконалюватися, докладати максимум зусиль для отримання результату, братися за справи, які досяжні з розумом  – і тоді людина зможе пишатися собою, у неї не буде заниженої самооцінки, вона та її оточення буде пишатися нею.

 

 

Ковтун Анна  (6-Б клас, 2017/2018 н.р.)

Що робити, щоб не бути як Жаба?

 

В житті зустрічається безліч людей з дуже поширеною вадою - заздрістю. У багатьох прислів'ях вона зображується як негативна. Проте я не вважаю, що заздрість настільки погана, як її бачать інші. Оскільки вона може змотивувати людину тягнутись до кращого або досягнення якоїсь мети. Мабуть, через це й виділяють "білу заздрість". Але, на жаль, частіше зустрічається протилежна їй - "чорна". Та, що призводить до ворожнечі і спонукає на хажливі вчинки. 

Заздрість, впертість і самовпевненість, які й зображені у байці Л.Глібова "Жаба і Віл" можуть призвести до дуже згубних наслідків... А хіба ні?

  

Голосняк Северин  (6-Д клас, 2017/2018 н.р.)

Що робити, щоб не бути як Жаба?

 

Одним із відомих українських поетів-байкарів є Леонід Глібов. Його твори пронизані гумором та сатирою, які є неодмінною складовою людського життя. Ви хочете спитати, яка моя найулюбленіша байка Леоніда Глібова?  Безперечно - "Жаба і Віл"!

Одними з поширених людських вад є глупість та пихатість. Саме вони найчастіше чинять шкоду і самому власникові, і тим, хто його оточує. Леонід Глібов влучно висміює ці негативні риси в своїй байці "Жаба і Віл", показуючи наслідки, до яких може призвести нерозумна поведінка. Хвалькувата Жаба, побачивши Вола, хоче дорівнятися йому за розмірами, аби бути найкращою за всіх. Потім вона починає надуватися все більше і більше і, нарешті, лусне. 

Що ж робити, аби не стати Жабою? Перш за все, потрібно нікому не заздрити, а зосередитись на собі та на тому, чого дійсно можна досягти самому. Адже заздрість - це почуття роздратування, досади, викликане якоюсь перевагою, добробутом іншого. Не потрібно вихвалятися та мати завищену самооцінку, тому що це може призвести до поганих наслідків. Потрібно знати відчуття міри та вміти вчасно зупинитися.

Тому, хотілося б, щоб люди не заздрили один одному, а лише раділи успіхам іншого. Адже без заздрощів стане набагато краще!

  

Дворська Міла (6-Г клас, 2017/2018 н.р.)

Що робити, щоб не бути як Жаба?

 

Байка Лелніда Глібова "Жаба і Віл" дуже повчальна. Мала Жаба, побачивши Вола, захотіла перетворитися на нього, не розуміючи, що це просто неможливо! Її відмовляли, проте вона вперто стояла на своєму. Як на мене, ця байка висміює не одну, а навіть дві людські риси: впертість та невпевненість у собі.

Звичайно, наполегливість - чудова риса характеру. Але безглузда наполегливість - це впертість. Жодна людина не може знати все, іноді варто прислуховуватись до порад інших. У наш час багато інформації можна знайти в Інтернеті, тому, щоб не бути впертою "жабою" - треба не робити бездумні речі, а дізнатися спочатку, чи це взагалі можливо.

І, по-друге, щоб не бути Жабою - не потрібно прагнути кимось іншим. Людина повинна завжди над собою працювати, вдосконалюватись. Треба прагнути стати не кимось іншим, а кращим за себе вчорашнього... 

  

Костюк Ігор (6-А клас, 2017/2018 н.р.)

Що робити, щоб не бути як Жаба?

 

Що робити, щоб не бути Жабою? Тут навіть гадати особливо не треба! Згідно твору Л.Глібова "Жаба і Віл", Жаба була дуже заздрісна. "Який здоровий, моя ненько!" - вигукнула вона, побачивши Вола. 

Окрім заздрості, Жаба мала ще одну ваду - впертість: "Не слуха жаба, дметься гірш...". 

Щоб не бути як Жаба, потрібно:

1. Прислуховуватись до інших.

2. Задовольнятися тим, що маєш.

3. Любити себе.

4. Об'єктивно оцінювати себе та свої можливості.

Жаба дуже хотіла бути схожою на Вола, і це бажання погубило її. Але , якщо б вона ставилась до себе об'єктивно і не хотіла б бути такою як Віл, то з нею було б усе добре. Жаба хотіла бути такою ж "здоровою", щоб усі заздрили їй!

Я вважаю, що треба розумно оцінювати свої сили і себе. Ніколи не порівнювати себе з іншими. Треба приймати своє "я", адже воно - одне єдине. А також - треба прагнути стати кращим, а не кимось іншим...

  

Гриценко Аліна (6-Д клас, 2017/2018 н.р.)

Що робити, щоб не бути як Жаба?

 

У вислова "бути Жабою" є багато пояснень. Одне з них - бути заздрісною людиною. Щоб не заздрити комусь - потрібно досягти того, чому ти заздриш, і зробити це краще.

Наприклад, у байці Л.Глібова "Жаба і Віл" Жаба побачила Вола і почала заздрити йому, що він такий великий, і своїм бажанням бути такою ж зробила собі лише гірше. Вона могла навпаки показати свої переваги: як високо стрибає, як може пролізти туди, куди не може Віл. Абе час перебування під водою...

Щоб не бути як Жаба треба не шукати у собі недоліки, а знаходити у собі переваги!  

  

Писаренко Марина (6-Г клас, 2017/2018 н.р.)

Що робити, щоб не бути як Жаба?

 

Байка Леоніда Глібова «Жаба і Віл» не лише цікава й кумедна за змістом, але й дуже повчальна. Минуло більше століття з часу написання цієї байки, але її мораль й досі лишається актуальною. А заради моралі і пишеться байка.

В житті кожної людини зустрічаються заздрісні люди. Леонід Глібов у творі «Жаба і Віл» наділив свою героїню Жабу багатьма негативними людськими вадами. Від своєї пихатості і самовпевненості Жаба луснула у прямому значенні цього слова! Жаба вилізла на берег подивитися і трохи погрітися і, побачивши Вола, вирішила з ним позмагатися розмірами. Вона хотіла довести, що може так роздутися, що стане більшою за Вола. Але через свою глупість -  загинула.

В образі Жаби автор змалював пихату, зарозумілу людину, котра хоче  зрівнятися з тими, хто вище її, або й стати більше, не маючи для цього ні здібностей, ні можливостей. Глібов осуджує таких людей, висловлюючи мораль байки: «…найлучче жити, Як милосердний бог дає». Тобто, щоб не стати такою Жабою - треба не вихвалятися, а жити згідно своїх можливостей. Не даремно й приказка існує: «Не надувайся, жабо, бо до вола ще далеко».

Але жаба стала не тільки уособленням заздрості. Фразеологізм «Жаба душить» означає не хворобу серця, як було раніше, а жадібність. Народні приказки «Коваль коня кує, а жаба й собі ногу підставляє», «Розійдись море – жаба лізе» - уособлення настирливості, невгамовності, хвалькуватості та надто завищеної самооцінки.

У своїх байках Л. Глібов дуже часто порівнює тварин із людьми. От і в цьому творі він нас застерігає: «Такі і в світі жаби є». Тому, кожна людина має реально оцінювати свої можливості, не перебільшувати їх і дбати про те, щоб не стати Жабою.

  

Канішевська Марія (6-Б клас, 2017/2018 н.р.)

bottom of page