top of page

Хто проявляв більше людяності: Мишка чи її господарі?

У сьомому класі розглядається творчість визначного українського письменника, літературознавця та громадського діяча Богдана Лепкого. У доробках митця багато творів для дітей, зокрема - "Мишка (Казка для дітей, для малих та великих)",  яка є хоч і казкою за жанром, проте написана за власними спостереженнями автора, адже він став свідком страшних часів війни.

Якою є Мишка у творі, а якої її господарі? Кого з них можна назвати людяним? Відповіді на ці питання намагалися дати учні, додавши до своїх роздумів і реальні історії.

Хто проявляв більше  людяності: Мишка чи її господарі?

(за твором Богдана Лепкого «Мишка (Казка для дітей, для малих та великих)»

 

Я прочитала твір «Мишка» Богдана Лепкого і насправді побачила, що таке людяність. Але цю притаманну людям рису продемонструвала мені саме мишка. На мою думку, вона більш людяна, тому що вміє співчувати. Мишка дійсно турбувалася про своїх дітей та жаліла подруг. Насправді, гроші не можуть показати тебе з кращої сторони, але можуть показати одноманітність внутрішнього світу людини. Ними можна зміряти матеріальне багатство, але не духовне. Маючи багато клаптиків цього паперу, ти не заміниш ними душу. Ставлячи їх в пріорітет, ти відводиш на другий план справжні цінності життя. Те, що я описую, й зробили господарі Мишки. Вони забули про людяність, доброту, турботу, промінявши їх на гроші. Ця сім'я живилася за рахунок того, що йшла війна. До того ж, вони збрехали, не посоромившись. У мене не повертається язик, назвати цих істот людьми. Так не роблять навіть звірі. Сіровуха гідно провчила своїх господарів. Можливо, після цього вони нарешті зрозуміють свої жахливі помилки. Принаймні, я на це сподіваюсь.      Але, не зважаючи на все, комусь все ж таки знайома доброта, співчуття, милосердя. Навіть під час війни, знайдуться люди, готові допомогти не лише своїм, а й людям, які здається, могли бути їх ворогами.      Мабуть, цю історію Ви могли чути багато разів. Але скрізь роки вона не стає гіршою. Кирило Васильович Захаров пережив блокаду, воював за свободу України, війна для нього закінчилася у Берліні. У його розповідях було багато неймовірного, але вразила мене саме його добро-

rndkindness01.jpg

та. Кирила спіткало багато жахів на війні: загинули рідні, друзі, брат, багато людей замерзли у річці Ладозі. Він постійно думав про те, як він помститься німцям. 

       Нарешті, Кирило дійстався Берліну. Бої тоді йшли особливо активно. Кожен день гинула купа людей. В один із цих днів, обстріл трохи припинився. Зранку Кирило нічого не їв, тому, зайшовши за один будинок, він розгорнув свій пайок. Солдат вже збирався їсти, але з каналізації раптом виліз німець похилого віку. Старець вказавує на рот, тим самим пояснюючи, що дуже хоче їсти. Кирило Васильович... відламав шматочок від свого пайка. Так само він ділиться з молодим виснаженим німцем. В цілому, Кирило так і залишився голодним цього дня.

          На мою думку, Кирило вчинив дуже правильно. Він не став мстити німцям, нападаючи на слабких. Чоловік не злякався того, що залишиться голодним. Захаров думав не як хижак, а як людина. Це вражає мене, бо це могло обійтись йому життям.

          Здається, я майже кожен день чую про такі випадки, але про більшість із них, ми так ніколи й не почуємо. Дуже багато є випадків допомоги тваринам на війні. Хтось із солдатів може підібрати собачку або кошенятко. У всякому разі, їм також потрібна допомога. Я хочу подякувати усім цим героям, але навряд чи зможу. Головне - ніколи не забувати про це. І все ж таки, не дивлячись на те, що серед нас є й люди, позбавлені можливості співчувати, ми самі здатні залишатися справжніми людьми. Головне, не забувати про це.

 

 

Сагрян Мілена  (7-В клас, 2018/2019 н.р.)

Хто проявляв більше  людяності: Мишка чи її господарі?

(за твором Богдана Лепкого «Мишка (Казка для дітей, для малих та великих)»

 

Казка Богдана Лепкого «Мишка» написана не тільки для дітей, але й і для дорослих. Тому і назвав її «Казка для дітей: малих і великих».  Мені здається, що це від того, що тема казки дуже актуальна й повчальна – неможливо збудувати свого щастя на горі інших людей.

Маленька Мишка, дізналася про те, що її господар під час війни наживається й збагачується, а гроші складає в ящик під ліжком. Коли господиня байдуже поставилася до жінки, в якої померала від голоду дитина, не давши їй молока, Мишка вирішила провчити жорстоких господарів за їх брехню, жагу до збагачення. «Як Мишка тую розмову почула, то так їй соромно зробилося, не за себе, а за господиню, що чим скоріше побігла до нори». Вона згризла всі гроші, тим самим вказуючи господарям, що вони «погані люди. Одні з голоду гинуть, а другі папір у ящиках ховають. Хіба ж папір важніший за життя..."

 Мишка піклувалася про своїх дітей і боялася, щоб вони "не навчилися брехати, як люди», тому й покинула хату підступних господарів: «…моргнула на дітей – і вони шнурочком вибігли крізь відчинені двері на поле. Краще там, ніж у такій хаті».

Я вважаю, що Мишка зробила все правильно. Вона покарала жадібних господарів, які наживались на чужому горі. Виявилося, що Мишка проявила більше людяності, добра, чуйності, ніж люди. Вона змогла справедливо визначити справжні цінності нашого життя.

Під час Великої Вітчизняної війни було багато різних історій, коли люди проявляли нечувану турботу і доброту до інших людей, і навіть до ворогів. Так, у нашій сім’ї, моя прабабуся Паша врятувала свою 15-річну молодшу сестру, яку німці гнали в полон до Німеччини. Прабабуся, ризикуючи своїм життям, витягла її з потягу, переховуючись під вагонами.

Прадід був партизаном, і під час бомбардування Дарницької залізниці, виніс не одного робітника Дарницького вагоно-ремонтного заводу з палаючих цехів. На честь партизанів біля Дарницького вокзалу поставили пам’ятник і завжди запрошували дідуся на вшанування пам’яті загиблих солдат 9 травня. 

 

Канішевська Марія (7-Б клас, 2018/2019 н.р.)

Хто проявляв більше  людяності: Мишка чи її господарі?

(за твором Богдана Лепкого «Мишка (Казка для дітей, для малих та великих)»

 

Взагалі, люди мають бути людяними, і сповна відповідати значенню цього слова. Та кожен має свій неповторний характер і особливу поведінку, через це є люди добрі, солідарні та готові підтримати, а є погань, що дбає  ЛИШЕ про себе та ще й наживається на інших.

У творі Богдана Лепкого "Мишка" розповідається про господаря та господиню, що під час війни,  користуючись нагодою, продавали за високу ціну те, чого потребували постраждалі, та Мишку, що жила у будинку цих господарів. Одного разу, поки жадібного подружжя вдома не було, тваринка, як завжди, вишмигнула в поле зустрітись із голодними міськими гризунами-побратимами. Міські миші скаржились на нестачу їжі не тільки їм, а й людям! Сільська ж   миша, завдяки господарям, які шикували на чужому горі, була завжди сита. Та після бесіди, миша задумалась, а чи не жорстокі її господарі?

Вона, взагалі, вважала людей дивними створіннями: вони грабують, вбивають таких самих як  і вони, воюють незрозуміло за що, особливо жахливими були її господарі. Одного разу, вони навіть відмовили допомогти жінці  з хворою дитиною!  Миші стало соромно за цих людей, тому ось що вона задумала: всі ці жахливі речі, що їх робили господарі, вони робили заради папірців, що звуть грошима та карбованцями, саме на них люди і купували все, що їм потрібно, тому вона хотіла прогризти ящик, де раніше лежали гранати, а тепер лежать папірці, та знищити їх. Вона гризла лише вночі, щоб господарі не чули.

Зранку господарі прокинулись і помітили, що грошей НЕМА! Чоловік накинувся на жінку, звинувачуючи її в тому, що вона не завела кота, пожалівши зайвої ложки молока! А Мишка взяла дітей, щоб НЕ ДАЙ БОГ, не навчилися у людей їхньої поведінки і побігла в поле, бо там краще, ніж з цими істотами.

Ось так: собаки відчайдушно рятують своїх господарів та інших людей, ведмеді допомагають в бою (Ведмідь Войтек)1  а люди?.. Більшість із них так і не навчилась робити добро. А що Мишка? А Мишка у стократ ліпша тих людей (якщо їх так можна назвати)

Тому будьте  людьми, а не звірами!

 

                                                                              Голосняк Северин  (7-Д клас, 2018/2019 н.р.)

The_badge_of_the_22nd_Artillery_Support_
Wojtek_the_bear.jpg

1 Герой був знайдений ведмежатком в Ірані та взятий на забезпечення солдатами Другого корпусу польської Армії Андерса. Згідно з легендою, у битві при Монте-Касіно в Італії  допомагав польським артилеристам розвантажувати ящики з боєприпасами й навіть підносив снаряди під час бою, чим став відомий серед польських та англійських військових. Більше інформації та історія косолапого вояка ви знайдете тут.

Ведмідь Войтек
Емблема 22 роти артпостачання
bottom of page